Description
LOCTITE® 620 is a retaining compound designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration.
- Volume: 50ml bottle (Loctite no. 234779)
- Also available in: 250ml bottle
Application
- Ideal for retaining pins in radiator assemblies, sleeves in pump housings and bearings in auto transmissions
Characteristics
- Cure Speed: Slow Cure
- Temperature: High Temperature
- Gap Filling, Viscosity: High Viscosity
- Strength: Medium to High Strength
Technical specifications
| Agency Approvals / Specifications | DVGW (EN 751-1): NG-5146AR0622 |
| Application Method | Dispense System, Manual |
| Colour | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Fixture Time | 60.0 min. |
| Gap Fill | 0.15 – 0.25 mm |
| Operating Temperature | -55.0 – 230.0 °C (-65.0 – 450.0 °F ) |
| Physical Form | Liquid |
| Shear Strength, Steel | 26.0 N/mm² (3800.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Technology | Acrylic |
| Viscosity | 8000.0 mPa·s (cP |
Hazard Information (CLP)
Signal word: Warning
Hazard Statements (H-phrases)
- H317: May cause an allergic skin reaction.
- H319: Causes serious eye irritation.
- H335: May cause respiratory irritation.
- H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
Precautionary Statements (P-phrases)
Prevention:
- P261: Avoid breathing vapors.
- P280: Wear protective gloves.
- P273: Avoid release to the environment.
Response:
- P333+P313: If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.
- P337+P313: If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
For Consumer Use:
- P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
- P102: Keep out of reach of children.
- P501: Dispose of contents/container in accordance with national regulation.
Additional Information
No additional hazards if used properly.
Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstr. 67, 40589 Düsseldorf, GERMANY, +49 211 7970, [email protected], www.henkel.com






Davide –
Works perfectly.
chloe_rose –
Excellent product, worth every cent. Easy to use, without making a mess.
Jacob –
Arrived without any defect. Reliable and stable. Very satisfied with the purchase.
Isabell C. –
Easy to use, no mess at all.
Simone N. –
No complaints. Excellent quality and price.
simone88 –
Easy to assemble. Perfect for what I needed. Received quickly. Simple and convenient.
Jules W. –
No issues at all so far. Exactly as described. Everything perfect, thank you.