Description
LOCTITE® 603 is a high-strength retaining compound for the bonding of sintered bearings and cylindrical fitting parts where consistently clean surfaces cannot be assured.
- Pack size: 50ml bottle (Loctite no. 142442)
- Also available as: 10ml bottle, 250ml bottle
Application
- Especially suitable for sintered bearings
Features
- Cures when confined in the absence of air (anaerobic)
- Prevents loosening and leakage due to shock and vibration
- High-strength retaining compound
- High oil tolerance
Technical specifications
| Agency Approvals / Specifications | NSF, WRAS |
| Colour | Green |
| Fixture Time | 10.0 min. |
| Gap Fill | 0.15 mm |
| Operating Temperature | -55.0 – 150.0 °C (-65.0 – 300.0 °F ) |
| Shear Strength, Steel | 26.0 N/mm² (3770.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Viscosity | 125.0 mPa·s (cP) |
Hazard Information (CLP)

Signal word: Danger
Hazard Statements (H-phrases)
- H315: Causes skin irritation.
- H317: May cause an allergic skin reaction.
- H318: Causes serious eye damage.
- H335: May cause respiratory irritation.
- H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
Precautionary Statements (P-phrases)
Prevention:
- P261: Avoid breathing vapors.
- P273: Avoid release to the environment.
- P280: Wear protective gloves/eye protection.
Response:
- P302+P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water.
- P305+P351+P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
- P333+P313: If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.
For Consumer Use:
- P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
- P102: Keep out of reach of children.
- P501: Dispose of contents/container in accordance with national regulation.
Additional Information
No additional hazards if used properly.
Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstr. 67, 40589 Düsseldorf, GERMANY, +49 211 7970, [email protected], www.henkel.com






nora.ber –
Better than anything else I’ve tried before.
Federico E. –
Practical and functional.
lorenzo88 –
Everything OK.
nicole_88 –
The quality pleasantly surprised me.
audrey_fr –
Great product, worth every cent. Super fast delivery, thank you.
Giulia I. –
Surprisingly good quality for the price. It completely solved my problem!
Hunter –
Everything as expected.
mara_sky –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
hugo_fr –
Very satisfied with the purchase.
jules_fr –
Excellent service. Top quality, fast delivery.
Paul –
Delivery faster than expected. Everything as described. Very durable. Well made and durable.
Nicolas –
Very satisfied with the purchase. Excellent quality and price. Simple and convenient. Great item.
Benedikt –
Everything in perfect condition. Durable product.
leah_blossom –
Better than anything I’ve tried before. Very effective, I noticed a change in just a week. The quality pleasantly surprised me.