Description
Product Details
Superflex Silicone Sealant
High-grade silicone
Bonds and seals most materials
Will cure through 6mm of volume
Forms permanent flexible waterproof seal
Bonds and seals most materials
Will cure through 6mm of volume
Forms permanent flexible waterproof seal
Note
None of these sealants are to be considered food safe
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | Transparent |
| Application | Sealing |
| Package Size | 100 ml |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Acetoxy |
| Physical Properties | High Elongation, High Tensile Strength, Shore Hardness |
| Trade Name | 595 |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -60 → +250 °C |






Olivia –
Better than anything I’ve tried so far. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
julian88 –
Everything OK. Excellent service.
Manon D. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Isabella –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Surprisingly good quality for the price.
luis88 –
Everything was smooth and fast. Good fit and quality.
Marlene –
Great product, worth every cent.
Lukas M. –
Arrived as promised.
lea_s –
Very effective; noticed a change after just one week. Very satisfied, better than I expected. Not too big, not too small, just perfect. Feels nice to use at home.
anton_ber –
Very satisfactory. Better quality than I expected. Arrived without any defect.
Alessia V. –
Surprisingly good quality for the price. No unpleasant smell; I really like that. Not too big, not too small, just perfect. Very fast delivery, thank you.
camille88 –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
henry_sun –
Very satisfactory. No complaints. Delivery faster than expected. Arrived without any defect.
Jannis –
Everything as expected. Very fast shipping. Excellent service. Fast and secure delivery.
anthony99 –
Delivered earlier than expected.