Description
Product Details
Loctite Pipe & Thread Sealant Liquid
The Loctite brown 117ml pipe and thread sealant liquid is a viscous thread sealant with a characteristic alcoholic odour. It is a slow drying liquid that changes to a pliable, tacky film through solvent evaporation. It seals close-fitting parts, machined surfaces, and threaded connections. This product is composed of modified resin, fillers & alcohol.
Features and Benefits
Flexible setting
Low viscosity
Slow drying
Operating temperature ranges between -54°C and 204°C
Low viscosity
Slow drying
Operating temperature ranges between -54°C and 204°C
Applications
Industries
Aircrafts
Marine applications
Aircrafts
Marine applications
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Colour | Brown |
|---|---|
| Application | Gasket Sealing |
| Package Size | 117 ml |
| Package Type | Can |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Maximum Operating Temperature | +204°C |
| Trade Name | 5923 |
| Product Form | Liquid |
| Operating Temperature Range | -54 → +204 °C |
| Special Features | Anaerobic |






Cristiano –
Easy to assemble. Fast and reliable. Clear recommendation.
marco_s –
Very satisfied with the purchase. Fast and reliable. No complaints so far.
Rosa –
Pleasant to use at home. Feels nice to use at home. Very effective; I noticed a change in just one week. Better than anything I’ve tried so far.
ruby_girl –
Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
ludovica89 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Great product, worth every cent. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Matteo L. –
No issues at all so far. Top seller. Fast and courteous service.