Description
LOCTITE® 573 seals close-fitting joints between rigid metal faces and flanges. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces.
- Pack size: 250 ml bottle (Loctite no. 142614)
- Available as well in 50 ml bottle
Application
- Typically used as a form-in-place gasket on rigid flanged connections, e.g. transmission and engine casings, etc.
Characteristics
- Ideal for sealing large, rigid metal flanges or flanges where assembly may take up to several hours
- The nature of LOCTITE 573 reduces the migration of liquid product after application to the part.
- Temperature resistance: -50°C to +150°C
Technical specifications
| Colour | Green |
| Product Form | Paste |
| Substrates Metal | Steel, Aluminium |
| Chemical Base | Acrylic |
| Material Compatibility | Metal |
| Fixture Time | 9.0 – 12.0 hr. |
| Cure Time | 48 hr |
| Gap Fill | 0.1 mm |
| Lab Shear Strength | 1.3 N/mm² |
| Shear Strength | 217 psi |
| Tensile Strength | 725 psi |
| Viscosity Measurement | 19000 cPs |
Hazard Information (CLP)

Signal word: Warning
Hazard Statements (H-statements)
- H315: Causes skin irritation.
- H319: Causes serious eye irritation.
- H335: May cause respiratory irritation.
- H412: Harmful to aquatic life with long-lasting effects.
Precautionary Statements (P-statements)
Prevention:
- P261: Avoid breathing vapors.
- P273: Avoid release to the environment.
Response:
- P302+P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water.
- P337+P313: If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
For private consumers:
- P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
- P102: Keep out of reach of children.
- P501: Dispose of contents/container in accordance with local regulations.
Additional Information
- Contains: 2-Hydroxyethylmethacrylate; 2′-Phenylacetohydrazid. May cause allergic reactions.
Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstr. 67, 40589 Düsseldorf, GERMANY, +49 211 7970, [email protected], www.henkel.com






lucia88 –
It completely solved my problem! I noticed a difference after a short time! This solved my problem completely!
penelope23 –
Not too big, not too small, just right. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
baptiste88 –
Reliable and stable. Really good value for money. Very practical and easy to use. Arrived without any defect.
Harper Q. –
Better than anything I’ve tried so far.
Fabian –
Very fast shipping. Packaging was excellent. Met my expectations.
Henry –
Excellent material.
bianca88 –
Easy to use, no mess at all. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
isabella_it –
Really noticed a difference after using it! Been using it for 2 weeks and already see results! I was skeptical, but now I’ll order it regularly. No unpleasant smell; I really like that.
Pauline E. –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
paola89 –
No unpleasant smell; I really like that. I noticed a difference after a short time! Easy to use, without making a mess. I was skeptical, but now I order regularly.
giulia88 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Stefano –
Everything in perfect condition. Great service and product. Clear recommendation.
emily_rose –
It completely solved my problem!