Description
Product Details
460 Low Odour, Low Bloom
Low odour/no fumes
Absence of vapour elimantes blooming of surfaces adjacent to the bond line and the possibility of contaminations to delicate electrical and electronic assemblies
High strength
Fast cure time
Absence of vapour elimantes blooming of surfaces adjacent to the bond line and the possibility of contaminations to delicate electrical and electronic assemblies
High strength
Fast cure time
Loctite Super Glue
The Loctite 460 super glue is a 50g, low viscosity for use with cyanoacrylate adhesive. It has less odour and low blooming properties and is particularly suitable for applications where vapour control is difficult. The absence of vapour eliminates blooming of surfaces adjacent to the bond line and the possibility of contaminations to delicate electrical and electronic assemblies. This product provides rapid bonding of a wide range of material and elastomers. Loctite 460 is particularly suited for bonding porous or absorbent materials such as wood, paper, leather and fabric.
New health and safety improved formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
New health and safety improved formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
Features and Benefits
• High strength
• Fast cure time
• Low bloom for cosmetic applications
• Operating temperature ranges between -40⁰C and 120⁰C
• New and improved health and safety formulation
• Fast cure time
• Low bloom for cosmetic applications
• Operating temperature ranges between -40⁰C and 120⁰C
• New and improved health and safety formulation
Applications
• Rubber
• Glass
• Metal
• Plastic
• Glass
• Metal
• Plastic
Certifications
•
ANSI/ESD S20.20:2014
• BS EN 61340-5-1:2007
ANSI/ESD S20.20:2014
• BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Package Size | 50 g |
|---|---|
| Trade Name | Loctite 460 |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Viscosity | Low |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Low/No Odour | Yes |
| Suitable for Glass | Yes |
| Cure Time | < 5 |






sophia88 –
Not too big, not too small, just right.
enrico_s –
Received in perfect condition.
Mara U. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very fast delivery, thank you.
raffaele88 –
Packaging was excellent. Fast and courteous service. Excellent-quality product. Very functional.
Josephine Q. –
Super fast delivery, thank you. Been using it for 2 weeks and already see results!
Hazel –
Surprisingly good quality for the price. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Very satisfied, it’s even better than I expected. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
markus_88 –
Very robust product. Well packaged and delivered quickly.