Description
Product Details
Loctite Super Glue
The Loctite 431 super glue is a 20g, medium viscosity for used with cyanoacrylate adhesive. It is designed for the assembly of difficult to bond materials that require uniform stress distribution and strong tension and/or shear strength. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics, and elastomers. The LOCTITE® 431™ is also suited for bonding porous materials such as wood, paper, leather, and fabric.
New formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
New formulation without adding Hydroquinone (HQ) and/or 2,2′-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol) (MMBP). These raw materials function as shelf-life stabilizer and represent a small percentage.
Features and Benefits
Increased resistance to heat and humidity
Bonds without blooming
Increased resistance to solvents
Greater gap-filling ability
Emits no odour during use
General-purpose instant adhesive
For use where the bond line is not horizontal or is uneven
Slower cure than Loctite 401- Allows for easy product alignment
New and improved health and safety formulation
Bonds without blooming
Increased resistance to solvents
Greater gap-filling ability
Emits no odour during use
General-purpose instant adhesive
For use where the bond line is not horizontal or is uneven
Slower cure than Loctite 401- Allows for easy product alignment
New and improved health and safety formulation
Applications
Wood
Paper
Leather
Fabric
Paper
Leather
Fabric
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Glue Type | Super Glue |
|---|---|
| Package Size | 20 g |
| Trade Name | Loctite 431 |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Suitable for Metal | Yes |
| Viscosity | Low |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Low/No Odour | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Base Chemical | Ethyl |
| Suitable for Glass | No |
| Cure Time | < 5 |






beatrice88 –
Excellent product, worth every cent. Looks even nicer in person.
Cédric –
Perfect match with the description. Everything OK. Excellent packaging.
Elijah S. –
Practical and functional. Super value for the money. Good build quality and reliable.
Delphine M. –
Super fast delivery, thank you. The quality pleasantly surprised me.
François D. –
Product as expected. Fast delivery, good workmanship.
giovanni88 –
Very good build quality. Great customer support. Great value for money.
katy_99 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Better than anything I’ve tried so far.