Description
Product Details
The Loctite 401 is a fast curing instant adhesive designed for the assembly of difficult-to-bond materials requiring uniform stress distribution and high tensile and/or shear strength. The product provides for the rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers. LOCTITE 401 is also suited to bonding porous materials such as wood, paper, leather and fabric. Perfect for all quick repairs and all types of small emergency repairs. LOCTITE 401 is a general purpose, fast curing, instant adhesive that is ideal for use on porous substrates.
Universal instant adhesive
Very high strength on close-fitting parts
Perfect for all quick repairs and all types of small emergency repairs.
Bonds a wide range of similar or dissimilar substrates (metals, rubber, wood, cardboard, ceramics as well as most plastics)
Very high strength on close-fitting parts
Perfect for all quick repairs and all types of small emergency repairs.
Bonds a wide range of similar or dissimilar substrates (metals, rubber, wood, cardboard, ceramics as well as most plastics)
Specifications
| Glue Type | Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 5 g |
| Trade Name | Loctite 401 |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Viscosity | Low |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Suitable for Glass | Yes |
| Base Chemical | Ethyl |
| Low/No Odour | No |
| Cure Time | < 5 |






edoardo_it –
As expected, top-notch. Very fast shipping.
Marco Y. –
Arrived as promised. Just as it should be. Better quality than I expected.
delphine_s –
Looks even nicer in person. Looks even nicer in real life.
Nicholas –
No complaints so far. Good quality at a fair price.
elise_fr –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Bianca –
Very effective; noticed a change after just one week. Not too big, not too small, just right.
Paula –
This solved my problem completely!
cedric_fr –
Everything’s great. Fits perfectly.
Lena V. –
Looks even nicer in person. This solved my problem completely! Been using it for 2 weeks and already see results! I noticed a difference after a short time!
Ella Y. –
Been using it for 2 weeks and already see results! Solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just right.