Description
Klübersynth UH1 64-62 Synthetic lubricating grease suitable for use in the food-processing and pharmaceutical industries
- Klübersynth UH1 64-62 shows a good low- and hightemperature behaviour, and good resistance to water, corrosion, ageing and oxidation.
- Klübersynth UH1 64-62 is NSF H1 registered and therefore complies with FDA 21 CFR § 178.3570. The lubricant was developed for incidental contact with products and packaging materials in the food-processing, cosmetics, pharmaceutical or animal feed industries. The use of Klübersynth UH1 64-62 can contribute to increase reliability of your production processes.
- We nevertheless recommend conducting an additional risk analysis, e.g. HACCP.
- Volumen: 400g
Benefits for your application
- Less maintenance due to good resistance to low and high temperatures, synthetic base oil for extended relubrication intervals and good resistance to water
- ISO 21469 certified – supports the compliance with the hygienic requirements in your production.
Application
Klübersynth UH1 64-62 is suitable for lubrication points in machines and installations used in the food-processing and pharmaceutical industries, particularly for all points where contact between the lubricant and the food product cannot be excluded. We recommend lubricating all friction points with Klübersynth UH1 64-62 in order to avoid negative effects caused by lubricant spreading.
Application notes
Klübersynth UH1 64-62 is applied by brush, spatula, grease gun or grease cartridge. Before using Klübersynth UH1 64-62 to replace other greases, the bearings should be cleaned thoroughly. Grease exchange by relubrication is sufficient if the greases are miscible.
Product data
| Article number | 096046 |
| NSF-H1 registration | 136 871 |
| Chemical composition, type of oil | ester oil |
| Chemical composition, type of oil | synthetic hydrocarbon oil |
| Chemical composition, thickener | silicate |
| Lower service temperature | -40 °C / -40 °F |
| Upper service temperature | 140 °C / 284 °F |
| Color space | beige |
| Texture | homogeneous |
| Density at 20 °C | approx. 0.93 g/cm³ |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, lower limit value | 265 x 0.1 mm |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, upper limit value | 295 x 0.1 mm |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 40 °C | approx. 65 mm²/s |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 100 °C | approx. 10 mm²/s |
| Shear viscosity at 25 °C, shear rate 300 s-1; equipment:rotational viscometer | approx. 3 000 mPas |
| Drop point, DIN ISO 2176, IP 396 | >= 250 °C |
| Speed factor (n x dm) | approx. 500 000 mm/min |
| Flow pressure of lubricating greases, DIN 51805, test temperature: -40 °C | <= 1 400 mbar |
| Minimum shelf life from the date of manufacture – in a dry, frost-free place and in the unopened original container, approx. |
24 months |
KLÜBER LUBRICATION MÜNCHEN GMBH & CO. KG, Geisenhausenerstraße 7, 81379 München, GERMANY, +49 89 7876 0, [email protected], www.klueber.com






elise_fr –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price.
Sara K. –
Easy to use, without making a mess.
Michael –
Perfectly packaged. Excellent material. Durable product. Easy to assemble.
Fabio –
Product as expected. Fits perfectly. Excellent material.
William E. –
Perfectly packaged. Practical and useful. Works great. Very robust product.
johanna88 –
I noticed the difference right away! Looks even nicer in real life.
raffaele88 –
Everything OK, recommended. Satisfied with the quality. Everything in perfect condition. Great purchase.