Description
Klübersynth GE 14-151 Special grease for small gears subject to high loads | N° 012119
- Klübersynth GE 14-151 is a special grease based on synthetic hydrocarbon oil, ester oil and aluminium complex soap
- It offers a wide service temperature range, good wear protection properties and a high scuffing load capacity
- Pack size: 25 kg bucket
- Also available in: 1 kg can, 50 kg bucket, 180 kg drum
Your benefits at a glance
- Special grease for highly loaded small gears
- Wide service temperature range
- Good wear protection
- High scuffing load capacity
- Very good protection against tribocorrosion
Applications
- Used for the lubrication of toothed wheels, bearings, joints and slideways in small gears subject to high loads, e.g. in power tools.
- Suitable for steel/steel, steel/aluminium and aluminium/aluminium components depending on temperature, load and speed.
- Also suitable for trapezoidal and ball-and-screw spindles offering excellent wear protection and smooth running.
Application notes
- Applicable in gears operating at a peripheral speed of approx. 10 m/s with near-complete gear housing fill.
- Short-term or intermittent use possible at speeds up to 20 m/s.
- Tooth flank lubrication allows a speed of 3 m/s.
- Optimized oil separation behaviour makes it usable in gears which are not oil-tight.
Technical specifications
| Article number | 0121190177 |
| Colour space | yellow |
| Texture | homogeneous, fibrous |
| Service temperature, lower limit | -35 °C |
| Service temperature, upper limit | 140 °C |
| Density at 20°C | approx. 0.93 g/cm³ |
| Worked penetration, 25°C, lower limit | 320 x 0.1 mm |
| Worked penetration, 25°C, upper limit | 350 x 0.1 mm |
| Kinematic viscosity of base oil, 40°C | approx. 170 mm²/s |
| Kinematic viscosity of base oil, 100°C | approx. 20 mm²/s |
| Drop point | >= 200 °C |
| FAG FE9, 140°C, 6000 rpm, 1500 N, F50 | >= 150 h |
| Anti-brinelling test wear | approx. 5 mg |
| Four-ball tester, welding load | >= 4000 N |
| Minimum shelf life | 12 months |
Klübersynth GE 14-151, GE14151
KLÜBER LUBRICATION MÜNCHEN GMBH & CO. KG, Geisenhausenerstraße 7, 81379 München, GERMANY, +49 89 7876 0, [email protected], www.klueber.com






eva_s –
Surprisingly good quality for the price. Looks even nicer in real life.
michael_x –
Everything as expected. Perfect, nothing to say. Fast and secure delivery.
anna_italia –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. No unpleasant smell; I really like that. The quality surprised me in a good way. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Hugo –
Feels sturdy. Very durable.
Claire X. –
Feels nice to use at home. No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything I’ve tried so far. Surprisingly good quality for the price.
clara_bln –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
claudia_it –
Very effective; I noticed a change in just one week. Perfect for my needs, couldn’t be happier.