Description
Lubricating grease for plain and rolling bearings operating at low to medium speeds
- service temperature range: -15°C to +120°C
- mineral oil based lubricating grease
- Contains solid lubricants
- protects against fretting corrosion and is resistant to hot water
- Color: beige
- Sizet: 30kg
Benefits for your application
- For plain and rolling bearings
- Good corrosion protection
- Resistant to hot water
- Suitable for assembly purposes
- Effective on lubrication points subject to external vibrations
- Protects against tribo-corrosion
Applications
- rolling and plain bearings and for assembly purposes slideways, threaded spindles, bearing seats and clamping chucks.
Technical Specifications
| Chemical composition | solid lubricant |
| Chemical composition, thickener | barium complex soap |
| Chemical composition, type of oil | mineral oil |
| Lower service temperature | -15 °C / 5 °F |
| Upper service temperature | 120 °C / 248 °F |
| Colour space | beige |
| Density at 20 °C | approx. 1.08 g/cm³ |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, lower limit value | 245 x 0.1 mm |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, upper limit value | 275 x 0.1 mm |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 100 °C | approx. 19 mm²/s |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 40 °C | approx. 222.5 mm²/s |
| Shear viscosity at 25 °C, shear rate 300 s-1; equipment:rotational viscometer | approx. 10 000 mPas |
| Functional lubricant film | approx. -40 °C |
| Speed factor (n x dm) | 350 000 mm/min |
| Drop point, DIN ISO 2176, IP 396 | approx. 170 °C |
| Minimum shelf life from the date of manufacture – in a dry, frost-free place and in the unopened original container, approx. | 60 months |
Hazard Information (CLP)

Signal Word: Warning
Hazard Statements (H-statements)
- H302: Harmful if swallowed.
- H317: May cause an allergic skin reaction.
- H411: Toxic to aquatic life with long-lasting effects.
Safety Instructions (P-statements)
Prevention:
- P264: Wash skin thoroughly after handling.
- P273: Avoid release to the environment.
- P280: Wear protective gloves.
Response:
- P333 + P313: If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.
- P362 + P364: Take off contaminated clothing and wash before reuse.
- P391: Collect spillage.
Additional Labeling
- Hazard-determining components: Reaction mixture of hydrogenated tallow alkylamines with sebacic acid and barium hydroxide, 4-Ethyl-2-(8-heptadecenyl)-2-oxazoline-4-methanol, Pin-2(3)-ene
Hazardous materials. The forwarding charges may be raised, if shipping to: DE, AT, NL, GB, CH, CZ, IT, ES, FI, NO, BE, IE, RO, PL, FR, PT, LU, DK, LI, GR, SE, SK, BG, SI, CA, LT, EE, LV, HR, SA,
KLÜBER LUBRICATION MÜNCHEN GMBH & CO. KG, Geisenhausenerstraße 7, 81379 München, GERMANY, +49 89 7876 0, [email protected], www.klueber.com






noemie75 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home.
Amélie –
Looks even nicer in person. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Niklas –
Easy to assemble.
samuel_xo –
Everything as expected.
Audrey –
Really noticed a difference after using it! Easy to use, without making a mess. No unpleasant smell; I really like that. Very effective; I noticed a change in just one week.