Description
High-speed and smooth-running grease.
- ISOFLEX SUPER LDS 18 is a low-noise, high-speed grease for plain and rolling bearings. It consists of ester oil, mineral oil and lithium soap. It protects against corrosion and is resistant to ageing and oxidation.
- Content: 370g cartridge
- Available in 45g tube, 370g cartridge, 1kg can , 25kg bucket
Benefits for your application:
- Low running torque enables energy savings, particularly at low temperatures
- Smooth-running grease for high performance
- Long service life due to good corrosion protection as well as ageing and oxidation stability, hence cost savings possible
- Low heating-up of bearings due to low lubricant friction leading to longer service lives
Application:
- ISOFLEX SUPER LDS 18 is suitable for plain and rolling bearings, small, miniature and precision bearings, for precision mechanical and optical equipment and low-temperature applications.
- It can also be used as an anti-corrosion and anti-wear lubricant in electrical contacts.
- Properly applied, ISOFLEX SUPER LDS 18 protects against corrosion and oxidation, improves sliding properties and reduces wear, e.g. in sliding contacts and potentiometers.
Product data:
| Article number | 004024 |
| Chemical composition, type of oil | mineral oil |
| Chemical composition, type of oil | ester oil |
| Chemical composition, thickener | lithium soap |
| Lower service temperature | -50 °C / -58 °F |
| Upper service temperature | 120 °C / 248 °F |
| Color space | yellow |
| Texture | short-fibred |
| Texture | homogeneous |
| Density at 20 °C | approx. 0.90 g/cm³ |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, lower limit value | 265 x 0.1 mm |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, upper limit value | 295 x 0.1 mm |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 40 °C | approx. 15.5 mm²/s |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 100 °C | approx. 3.5 mm²/s |
| Shear viscosity at 25 °C, shear rate 300 s-1, equipment: rotational viscometer, lower limit value | 2 000 mPas |
| Shear viscosity at 25°C, shear rate 300 s-1, equipment:rotational viscometer, upper limit value | 3 400 mPas |
| Corrosion inhibiting properties of lubricating greases, DIN 51802, (SKF-EMCOR), test duration: 1 week, distilled water |
0 corrosion degree |
| Flow pressure of lubricating greases, DIN 51805-2, test temperature: -50 °C | <= 1 400 mbar |
| Drop point, DIN ISO 2176, IP 396 | >= 190 °C |
| Speed factor (n x dm) | 1 000 000 mm/min |
| Minimum shelf life from the date of manufacture – in a dry, frost-free place and in the unopened original container, approx. |
36 months |
KLÜBER LUBRICATION MÜNCHEN GMBH & CO. KG, Geisenhausenerstraße 7, 81379 München, GERMANY, +49 89 7876 0, [email protected], www.klueber.com






Elijah –
Arrived as promised. Impeccable quality. Fast shipping and good quality. Very durable.
antoine75 –
Solid build quality.
Chloé L. –
Pleasant to use at home.
Carlo –
Super practical. Delivery faster than expected. Would buy again. Excellent-quality product.
Isaac –
Received quickly. Great purchase, thank you. Very easy to use. Top product, would definitely recommend.
lorenzo88 –
Quality is excellent. Very practical and easy to use. Great purchase, thank you.
Victoria U. –
Very satisfied, better than I expected. Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, better than expected. Looks even nicer in real life.
clara_paris –
Very fast delivery, thank you. Very effective; I noticed a change in just one week.
Noémie –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
rosa_s –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Not too big, not too small, just perfect. Really noticed a difference after using it!