Description
Spindle bearing grease
- ISOFLEX NCA 15 is a dynamically light grease with good pressure absorption properties for plain and spindle bearings. It consists of ester oil, synthetic hydrocarbon oil, mineral oil and
special calcium soap. The product is resistant to water and protects reliably against wear - Content: 1kg can
- Available in 50g tube, 400g cartridge, 1kg can , 25kg bucket
Benefits for your application
- Longer rolling bearing life due to good wear protection, water resistance and pressure absorption capacity
- Tried and tested over many years especially in high-speed and low-temperature applications
- Low heating-up of bearings due to low lubricant friction leading to longer service life
- Low running torque enables energy savings, particularly at low temperatures, hence costs savings possible
Application
- ISOFLEX NCA 15 is particularly suitable for the lubrication of spindle and tapered roller bearings, threaded spindles, ball screws subject to high loads, and for all high-speed bearings, e.g. bearings in OE-spinning turbines used in the textile industry
Technical specifications
| Article number | 4180 |
| Chemical composition, type of oil | mineral oil |
| Chemical composition, type of oil | ester oil |
| Chemical composition, thickener | special calcium soap |
| Texture | short-fibred |
| Texture | homogeneous |
| Lower service temperature | -50 °C / -58 °F |
| Upper service temperature | 120 °C / 248 °F |
| Colour space | beige |
| Density at 20 °C | approx. 0,94 g/cm³ |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, lower limit value | 265 x 0,1 mm |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, upper limit value | 295 x 0,1 mm |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 40 °C | approx. 21 mm²/s |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 100 °C | approx. 4,5 mm²/s |
| Speed factor (n x dm) | approx. 1 300 000 mm/min |
| Shear viscosity at 25°C, shear rate 300 s-1, equipment:rotational viscometer, upper limit value | 8 000 mPas |
| Shear viscosity at 25 °C, shear rate 300 s-1, equipment: rotational viscometer, lower limit value | 3 500 mPas |
| Corrosion inhibiting properties of lubricating greases, DIN 51802, (SKF-EMCOR), test duration: 1 week, distilled water | <= 1 corrosion degree |
| Low-temperature torque, IP 186, -50 °C, start | <= 1 000 mNm |
| Low-temperature torque, IP 186, -50 °C, running | <= 120 mNm |
| Drop point, DIN ISO 2176 | >= 180 °C |
| Minimum shelf life from the date of manufacture – in a dry, frost-free place and in the unopened original container, approx. | 36 months |
KLÜBER LUBRICATION MÜNCHEN GMBH & CO. KG, Geisenhausenerstraße 7, 81379 München, GERMANY, +49 89 7876 0, [email protected], www.klueber.com






claire_jane –
Pleasant to use at home. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Feels nice to use at home.
Charlotte –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Surprisingly good quality for the price.
Martina N. –
Great product, worth every cent. Been using it for 2 weeks and already see results!
Simone C. –
Works just as advertised. Everything OK, recommended.
benjamin23 –
Simple and convenient. No reason to complain.
Ambre I. –
Pleasant to use at home.
Scarlett H. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Looks even nicer in real life.
henry_sun –
Works great. Fast delivery and exactly as described. Practical and functional.
Chloé D. –
Really noticed a difference after using it!
Paul –
Perfect and functional. Better quality than I expected.
Moritz –
Feels durable and well built. Great value for money. Fast delivery and exactly as described.
Joseph M. –
Reliable and stable.