Description
Dynamically light, long-term lubricating grease
- ISOFLEX LDS 18 SPECIAL A is a dynamically light long-term grease for plain and rolling bearings. It consists of ester oil, mineral oil and lithium soap. The product is resistant to ageing, oxidation and water, and it protects reliably against corrosion
- Content: Cartridge 400 g
- Available in Tube 45 g, Cartridge 400 g, Can 1 kg, Bucket 25 kg
Benefits for your application
- Long service life due to good corrosion protection as well as ageing and oxidation stability, hence cost savings
- Tried-and-tested for many years, especially at high speeds and low temperatures
- Low heating-up of bearings due to low lubricant friction leading to longer service lives
Application
- ISOFLEX LDS 18 SPECIAL A is suitable for plain and rolling bearings operating at low temperatures and/or high speeds, for example in grinding spindles, machine tool spindles, spindle bearings, textile spindles, bearings in OE-spinning turbines, bearings in precision and optical equipment
Technical specifications
| Article number | 4013 |
| Chemical composition, thickener | lithium soap |
| Chemical composition, type of oil | mineral oil |
| Chemical composition, type of oil | ester oil |
| Lower service temperature | -50 °C / -58 °F |
| Upper service temperature | 120 °C / 248 °F |
| Colour space | yellow |
| Texture | homogeneous |
| Texture | short-fibred |
| Density at 20 °C | approx. 0,88 g/cm³ |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, lower limit value | 265 x 0,1 mm |
| Worked penetration, DIN ISO 2137, 25 °C, upper limit value | 295 x 0,1 mm |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 40 °C | approx. 15 mm²/s |
| Kinematic viscosity of the base oil, DIN 51562 pt. 01/ASTM D-445/ASTM D 7042, 100 °C | approx. 3,5 mm²/s |
| Shear viscosity at 25°C, shear rate 300 s-1, equipment:rotational viscometer, upper limit value | 4 000 mPas |
| Shear viscosity at 25 °C, shear rate 300 s-1, equipment: rotational viscometer, lower limit value | 2 000 mPas |
| Corrosion inhibiting properties of lubricating greases, DIN 51802, (SKF-EMCOR), test duration: 1 week, distilled water | 0 corrosion degree |
| Speed factor (n x dm) | approx. 1 000 000 mm/min |
| Low-temperature torque, IP 186, – 60 °C, start | <= 1 000 mNm |
| Low-temperature torque, IP 186, -60 °C, running | <= 100 mNm |
| Drop point, DIN ISO 2176, IP 396 | >= 190 °C |
| Minimum shelf life from the date of manufacture – in a dry, frost-free place and in the unopened original container, approx. | 36 months |
KLÜBER LUBRICATION MÜNCHEN GMBH & CO. KG, Geisenhausenerstraße 7, 81379 München, GERMANY, +49 89 7876 0, [email protected], www.klueber.com






Hélene I. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Not too big, not too small, just perfect.
Greta D. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Easy to use, no mess at all.
giulia88 –
Very effective, I noticed a change in just a week. Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Very satisfied, better than I expected.
Antonia –
This solved my problem completely! Very satisfied, better than I expected. Very fast delivery, thank you.
Camille –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Better than anything I’ve tried so far.
sophie_rose –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
thomas_star –
Top quality, fast delivery. Excellent packaging. Durable product.
Amelia U. –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
Simona –
Very fast delivery, thank you. The quality pleasantly surprised me. I noticed the difference right away! I was skeptical, but now I’ll order regularly.
jonas_sky –
Top product, top price.