Description
Product Details
Needles and accessories
Range of needles for industrial applications for Luer Lok™ head type syringes.
This range features plastic chamber needles with stainless steel, non-sterilised tips, as well as plastic tapered needles.
This range features plastic chamber needles with stainless steel, non-sterilised tips, as well as plastic tapered needles.
Note
Needles are supplied in a pack of 50
Wick & Braid
Specifications
| Model Number | KDS3012P |
|---|---|
| Series | KDS |
| Type | Straight |
| Gauge | 30 |
| Length | 12.7mm |
| For Use With | Luer Lok Style Syringes |
| Colour | Purple |
| Inner Diameter | 0.15 mm |
| Outer Diameter | 0.3 mm |






Isabella X. –
Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. The quality pleasantly surprised me. I noticed the difference right away!
Fabio –
Impeccable service.
Thomas –
Well-made product.
giorgia_bella –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Léo D. –
Perfect in every detail. Works just as advertised.