Description
Product Details
Rapid Cure Epoxy Adhesive, 5 Minute ®
Fast curing clear epoxy adhesive
4 minute pot life
93°C maximum operating temperature
Works down to -40°C when cured
4 minute pot life
93°C maximum operating temperature
Works down to -40°C when cured
ITW Devcon Structural Adhesives
Two-part structural adhesives and dispensing systems which allows the metering, mixing and accurate application of epoxy and acrylic structural adhesives. They ensure accurate ratio mix, fast application with a predetermined flow rate and reduced waste/mess. To apply the adhesive a system of a 1:1 ratio cartridge (in 3 sizes) application gun and static mixing nozzle is required; each is available separately.
Specifications
| Trade Name | 5 Minute Epoxy |
|---|---|
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Ceramic, Concrete, Fabric, Glass, Metal, Wood |
| Colour | Amber |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 400 ml |
| Cure Time | 45 → 60 min |
| Shear Strength | 13 MPa |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +93 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Setting Time | 3 → 6min |






isabell23 –
Been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything else I’ve tried before. Pleasant to use at home.
Thomas H. –
Everything works perfectly so far. Arrived right away, excellent service.
caleb88 –
Fast and secure delivery. Great service, thank you. Works flawlessly. Fast shipping, great service.
Emma –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Easy to use, no mess at all. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Looks even nicer in person.
florian_fr –
Good customer service. Delivers what it promises. Very functional. Excellent quality.
Emma –
Very effective; noticed a change after just one week.
isabella.xo –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Super fast delivery, thank you. Very fast delivery, thank you.
Patrizia M. –
Surprisingly good quality for the price. No unpleasant smell, which I really appreciate. The quality pleasantly surprised me. Very effective, I noticed a change in just a week.
elijah_s –
Exactly as described. Punctual service.
Raffaele –
Perfect from start to finish.
sophia88 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
lilyjade –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Very effective; I noticed a change in just one week.
Olivier P. –
Works perfectly. Everything OK.
sandrine88 –
Surprisingly good quality for the price.
william_s –
Arrived on time and in excellent condition. Met my expectations. Better than I thought; I’m satisfied. Practical and useful.