Description
Interflon Grease LS1/2 is a long-fiber high-performance grease K PF 1/2 K -20 with MicPol® technology for extremely high resistance to pressure, shock, and water. This PFAS-free lubricant is specially designed for the toughest industrial environments with exposure to water, vibration, and cold.
- Pack size: 400 ml cartridge (Manufacturer No. 8894)
- Also available in: 1 L metal can, 13 L metal pail
Applications
- Bearings and bushings in bridges, locks, and crane systems
- Pin-bushing joints and vibrating components in road and transport machinery
- Open gears, joints, and bearings exposed to water or saltwater
Features
- Long-fiber structure for maximum lubrication retention
- Highly resistant to water and saltwater, even in submerged conditions
- Excellent pressure, shock, and vibration resistance
- Superior emergency lubrication properties with MicPol®
- Prevents stick-slip and ensures long-term wear protection
- Compatible with automatic lubrication systems (NLGI 1.5)
- PFAS-free; adheres even to polished metal surfaces
Technical Data
| Lubricant Code | KPF1/2K-20 (DIN 51825) |
| Thickener | Calcium-lithium complex |
| Base oil viscosity @40 °C | 550 cSt |
| Colour | Yellow-brown |
| NLGI Grade | 1.5 |
| Drop point | >180 °C |
| Temperature range | -20 °C to +120 °C |
| Lowest pumpability | -15 °C |
| Density @20 °C | 0.93 g/cm³ |
| Corrosion protection (SKF Emcor) | 0-0 |
| Water resistance | 1-90 |
| Water washout | 7 % |
| Weld load (4-ball test) | 700 kg |
| Copper corrosion | 1a |
| Dn factor | 120,000 |
Interflon Deutschland GmbH, Herrenpfad-Sud 6, 41334 Nettetal, GERMANY, +49 2157 122 122, [email protected], www.interflon.com






Beatrice –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Easy to use, without making a mess.
jana_ber –
The quality pleasantly surprised me. Super fast delivery, thank you. Easy to use, no mess at all. Very effective, I noticed a change in just a week.
clara_paris –
Easy to use, no mess at all. Very effective; I noticed a change in just one week. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I was skeptical, but now I’ll order regularly.
tobias_s –
Received in perfect condition. Solid product, would buy again. Fast and secure delivery.
jackson88 –
Everything perfect and fast. Perfectly packaged. Very fast shipping. Exactly what I needed.
Carter I. –
Very happy with the purchase, works great. Great service, thank you.
ilaria88 –
The quality pleasantly surprised me. Looks even nicer in real life. It completely solved my problem! This solved my problem completely!
madison88 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Surprisingly good quality for the price.
Hunter B. –
Product as expected. Simply excellent. Easy to assemble.