Description
Product Details
Hi-Bond Double Sided Foam Tape
The Hi-Bond grey double-sided foam is a high-quality adhesive tape. It allows two different surfaces to expand at different rates but staying bonded as they flex in the heat. The tape is 1.1mm thick, 12mm wide and 33m long. These have adhesive applied to both sides of the foam. It is a unique, double-sided acrylic tape with a very high bond strength that can be used to replace rivets, bolts, welds, and other mechanical fixings.
Features and Benefits
Virtually invisible bond offers good appearance and less surface finishing
Instant bond with minimal surface preparation
Exceptional strength and longevity
Environment and chemical resistance
Bonds to metals, painted metals, most plastics and glass
Provides a bond and watertight seal in one
Very high impact resistance
Vibration damping
Uniform bond line
Tensile strength is 15.2N/cm
Foam density is 850kg/m³
Backing material is acrylic
Plasticiser resistant
Joins dissimilar materials
Compensates for differential expansion
Instant bond with minimal surface preparation
Exceptional strength and longevity
Environment and chemical resistance
Bonds to metals, painted metals, most plastics and glass
Provides a bond and watertight seal in one
Very high impact resistance
Vibration damping
Uniform bond line
Tensile strength is 15.2N/cm
Foam density is 850kg/m³
Backing material is acrylic
Plasticiser resistant
Joins dissimilar materials
Compensates for differential expansion
Applications
Automotive
Shower, bath and window fabrication
Shower, bath and window fabrication
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 15.2 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 850kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 66.6N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Model Number | VST4110G-12 |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 66.6N/cm |






savannah89 –
Very satisfied, it’s even better than I expected. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything else I’ve tried before.
Pauline Y. –
The quality surprised me in a good way. Easy to use, without making a mess.
lilyjade –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
andrew88 –
Very good experience. Exactly what I needed. Good customer service.
noemi88 –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Very satisfied, better than expected.
Emily P. –
Looks even nicer in person.
Valeria –
Better than anything I’ve tried before. No unpleasant smell, which I really appreciate. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
stefano_it –
Well packaged and secure. Good customer service. No complaints. Simple to install.
nicole_88 –
Surprisingly good quality for the price.
Nathan H. –
Delivered earlier than expected. Everything as described.
Alberto P. –
Super value for the money.
Clara –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. No unpleasant smell, which I really appreciate. Not too big, not too small, just perfect.
lucia88 –
Better than anything I’ve tried before. Better than anything I’ve tried so far. Very fast delivery, thank you. Really noticed a difference after using it!