Description
Product Details
Hi-Bond VST 3120G Low-Temperature Bonding Tape
This acrylic foam structural bonding tape is 1.2mm thick and grey in colour. The specially formulated tape is designed for application at temperatures down to 0°C.
Applications:
Low temperature external applications
Ideal for construction industry
Panel bonding; glass bonding; partitions
Ideal for construction industry
Panel bonding; glass bonding; partitions
Hi-Bond Tapes
Specifications
| Width | 25.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | PE Liner |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 25.7 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 88.4N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +160°C |
| Model Number | VST 3120G |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 25.7N/cm |






marlene88 –
Excellent product, worth every cent. Better than anything else I’ve tried before. Easy to use, no mess at all. The quality pleasantly surprised me.
Nathan U. –
Fast and secure delivery. Product as described. Very practical and easy to use.
thomas_88 –
Product as expected. Excellent service. Well-made product.
veronica88 –
Better than anything I’ve tried so far. It completely solved my problem! Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Great product, worth every cent.
Lorenzo –
Perfect for what I needed. Everything OK, recommended. Well packaged and delivered quickly.
simone88 –
Reliable and stable.