Description
Product Details
Double sided nano-cell polyurethane foam
High quality UV cured acrylic pressure sensitive cross-linked adhesive
Excellent all round performance in the most demanding of applications
High quality UV cured acrylic pressure sensitive cross-linked adhesive
Excellent all round performance in the most demanding of applications
Specifications
| Width | 6.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.20mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Polyethylene |
| Colour | Black |
| Foam Density | 250kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | HPS 120B |






Greta K. –
Surprisingly good quality for the price. It completely solved my problem! Not too big, not too small, perfect. Easy to use, no mess at all.
owen_88 –
No issues at all so far. Satisfied with the quality. Good customer service.
raffaele88 –
Well-made product. Fast and courteous service. Excellent quality.
Lucy –
Very fast delivery, thank you. Great product, worth every cent. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Pleasant to use at home.
fiona_ber –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.