Description
Product Details
Hi-Bond Copper Foil Tape
The Hi-Bond copper foil tape has a conductive acrylic pressure-sensitive adhesive with a uniform dispersion of conductive particles of nickel silver. This tape is 0.07mm thick, 25mm wide and 33m long. The foil carrier is 25μ thick, with an additional 40-micron thick coating of acrylic adhesive containing nickel silver conductive particles.
Features and Benefits
Copper foil (25μm/.001in)
Release liner
Operating temperature ranges between -30°C and 130°C
Peel strength is 1.6lb/in
Tensile strength is 43N/cm
Release liner
Operating temperature ranges between -30°C and 130°C
Peel strength is 1.6lb/in
Tensile strength is 43N/cm
Applications
Electro-magnetic compatibility
Shielding
Radio frequency insulation
Earthling and static electric control
Shielding of signal cable
Shielding signal cable or FCC repairs
Blinding the end of knitted wire mesh of shielding cable
Shield leaking or invading electromagnetic waves
Tape for EMR/RFI shielding
Shielding
Radio frequency insulation
Earthling and static electric control
Shielding of signal cable
Shielding signal cable or FCC repairs
Blinding the end of knitted wire mesh of shielding cable
Shield leaking or invading electromagnetic waves
Tape for EMR/RFI shielding
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.025mm |
| Width | 25mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 2.7 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -30°C |
| Model Number | HB 720A |






manon_b –
Better than anything I’ve tried before.
Anthony C. –
Excellent workmanship. Exactly as described.
aurora_s –
Not too big, not too small, just perfect. The quality pleasantly surprised me. Looks even nicer in real life.
daniele_it –
Good build quality and reliable. Easy to assemble. Exactly what I needed. Top product, would definitely recommend.
Anna O. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. The quality pleasantly surprised me.
johanna88 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Looks even nicer in real life. Super fast delivery, thank you. The quality surprised me in a good way.
leo_fr –
Highly recommended.
marvin88 –
Solid product, would buy again. Product as described. Exactly as described.