Description
Product Details
Hi-Bond Copper Foil Tape
The Hi-Bond copper foil tape has a conductive acrylic pressure-sensitive adhesive with a uniform dispersion of conductive particles of nickel silver. This tape is 0.07mm thick, 19mm wide and 33m long. The foil carrier is 25μ thick, with an additional 40-micron thick coating of acrylic adhesive containing nickel silver conductive particles.
Features and Benefits
Copper foil (25μm/.001in)
Release liner
Operating temperature ranges between -30°C and 130°C
Peel strength is 1.6lb/in
Tensile strength is 43N/cm
Release liner
Operating temperature ranges between -30°C and 130°C
Peel strength is 1.6lb/in
Tensile strength is 43N/cm
Applications
Electro-magnetic compatibility
Shielding
Radio frequency insulation
Earthling and static electric control
Shielding of signal cable
Shielding signal cable or FCC repairs
Blinding the end of knitted wire mesh of shielding cable
Shield leaking or invading electromagnetic waves
Tape for EMR/RFI shielding
Shielding
Radio frequency insulation
Earthling and static electric control
Shielding of signal cable
Shielding signal cable or FCC repairs
Blinding the end of knitted wire mesh of shielding cable
Shield leaking or invading electromagnetic waves
Tape for EMR/RFI shielding
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.025mm |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 2.7 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -30°C |
| Model Number | HB 720A |






Theresa Z. –
The quality surprised me in a good way. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very effective; I noticed a change in just one week.
alexandre_fr –
Simply excellent. Packaging was excellent.
sebastien_75 –
Works flawlessly. As expected, top-notch. Everything OK, recommended.
Martina U. –
The quality pleasantly surprised me. It completely solved my problem! Surprisingly good quality for the price.
chiara_sun –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Emma –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Very fast delivery, thank you.
Jules –
Very satisfied with the purchase.
Sarah –
Surprisingly good quality for the price. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
rafael_x –
Exactly as described. Exactly what I needed. Very easy to set up.
amandine_s –
Not too big, not too small, perfect.
fiona_ber –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Emil I. –
Very stable. Great item. Perfect in every detail.