Description
Product Details
ER2220 Epoxy Resin
ER2220 is a flame retardant, thermally conductive, two-part encapsulation compound based on epoxy technology.
ER2220 is a two-part epoxy potting compound
Excellent thermal conductivity
Flame Retardant
Very low shrinkage and exotherm
Good chemical and water resistance
Excellent electrical properties
Free of abrasive fillers, low wear on dispensing machinery
Temperature range: -40 °C to +130 °C
Excellent thermal conductivity
Flame Retardant
Very low shrinkage and exotherm
Good chemical and water resistance
Excellent electrical properties
Free of abrasive fillers, low wear on dispensing machinery
Temperature range: -40 °C to +130 °C
Standards
UL94 V-0
Potting Compounds: Twin Packs
Specifications
| Resin Type | Epoxy Resin |
|---|---|
| Colour | Black, Grey |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Trade Name | ER2220 |
| Cure Time | 1 h, 24 h, 4 h |
| Flame Retardant | Yes |
| Operating Temperature Range | -40 → +130 °C |






Gabriel D. –
Everything excellent. Great service and product. Very robust product. Clear recommendation.
Simon E. –
Super value for the money. Great purchase, thank you. Better quality than I expected. Robust and well-made.
Olivier W. –
Everything went smoothly. Good build quality and reliable.
tyler_xo –
Excellent workmanship. Everything as described.
finn_88 –
Exactly as in the pictures. Excellent quality.
Sophie –
Very effective; I noticed a change in just one week.
stefano_it –
Excellent quality. Impeccable service. Works just as advertised. Great item.