Description
Product Details
The DUCK TAPE ULTIMATE is a high strength all purpose cloth duct tape. It has 1000s of uses, includes repairs, seals, reinforces, protects, binds holds and identifies. It is available in silver colour. Tape should be stored in its original packaging in a cool, dry area away from direct sunlight and should be used within 12 months of date of shipment. Surfaces to which tape is applied should be clean, dry and free of grease, oil or other contaminants.
Width 50 mm
Length 25 m
It is triple layer technology, 3 high performance layers
Waterproof backing
Heavy duty, fabric reinforced tape
Excellent adhesion
Excellent conformability
Excellent handling characteristics , does not twist or curl during applicati
Length 25 m
It is triple layer technology, 3 high performance layers
Waterproof backing
Heavy duty, fabric reinforced tape
Excellent adhesion
Excellent conformability
Excellent handling characteristics , does not twist or curl during applicati
Specifications
| Tape Type | Duct Tape |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | PE Cloth |
| Thickness | 0.23mm |
| Finish | Gloss |
| Trade Name | Duck Tape |
| Model Number | 232153 |






Dylan S. –
Everything OK. Super value for the money. Simple to install. Price matches the quality.
Maxime F. –
Exactly what I needed. Well packaged and secure. No complaints so far.
Tim –
Arrived right away, excellent service. Arrived on time.
Davide F. –
Solid product, would buy again.
Alberto –
Received quickly. Great service and product.
Michele T. –
Impeccable quality.
isabelle75 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very effective; I noticed a change in just one week. Better than anything I’ve tried before.