Description
Product Details
The DUCK TAPE original -trade is a polycloth adhesive tape. It is used for repairs, seals, reinforces, protects, binds holds and identifies. It is available in Black colour. Tape should be stored in its original packaging in a cool, dry area away from direct sunlight and should be used within 12 months of date of shipment. Surfaces to which tape is applied should be clean, dry and free of grease, oil or other contaminants.
Width 50 mm
Length 50 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Length 50 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Specifications
| Tape Type | Duct Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.17mm |
| Finish | Gloss |
| Trade Name | Duck Tape |
| Model Number | 222228 |






davide88 –
Arrived on time and in excellent condition. Excellent quality and price. Works perfectly.
Lorenzo –
Excellent quality.
Lena –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Nathan –
Feels durable and well built. Everything OK, recommended.
christophe_fr –
Very fast shipping.
pierre_fr –
Perfect job, thanks.
harper23 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Super fast delivery, thank you.
riccardo_it –
Arrived on time. Received quickly. Better quality than I expected.
logan23 –
Good build quality and reliable.
louise88 –
The quality surprised me in a good way. Better than anything I’ve tried before.
Margaux –
Super fast delivery, thank you.
Vincenzo F. –
Very stable.
victoria_rose –
Super fast delivery, thank you.