Description
Product Details
The DUCK TAPE original trade is a polycloth adhesive tape. It is used for repairs, seals, reinforces, protects, binds holds and identifies. It is available in Black colour. Tape should be stored in its original packaging in a cool, dry area away from direct sunlight and should be used within 12 months of date of shipment. Surfaces to which tape is applied should be clean, dry and free of grease, oil or other contaminants.
Width 50 mm
Length 25 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Length 25 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Specifications
| Tape Type | Duct Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.17mm |
| Finish | Gloss |
| Trade Name | Duck Tape |
| Model Number | 222227 |






Baptiste N. –
Perfect and functional. Perfect for what I needed. Everything OK. Excellent workmanship.
Alessia –
Feels nice to use at home. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
william_s –
Works perfectly. Great service and product. Price matches the quality. Perfectly packaged.
Lorenzo –
Easy to assemble. Everything as described.
Emily –
Feels nice to use at home. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in person.
marco_s –
Excellent quality and price. Easy to use and very practical. Exactly as in the pictures. Perfect from start to finish.
leonardo88 –
No issues at all so far. Simple to install. Received in perfect condition. Quality is excellent.