Description
Product Details
The DUCK TAPE original trade is a polycloth adhesive tape. It is used for repairs, seals, reinforces, protects, binds holds and identifies. It is available in Silver colour. Tape should be stored in its original packaging in a cool, dry area away from direct sunlight and should be used within 12 months of date of shipment. Surfaces to which tape is applied should be clean, dry and free of grease, oil or other contaminants.
Width 50 mm
Length 25 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Length 25 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Specifications
| Colour | Silver |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.17mm |
| Finish | Gloss |
| Trade Name | Duck Tape |
| Model Number | 222225 |






emilia88 –
Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect. Not too big, not too small, perfect. Easy to use, without making a mess.
audrey_heart –
Very satisfied, better than expected. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Easy to use, without making a mess.
felix_x –
Worth every cent. Great purchase, thank you. Easy to assemble.
Isabella –
Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than I expected. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Super fast delivery, thank you.
Chloé –
Super fast delivery, thank you.
Thomas –
Easy to assemble. Works great.