Description
Product Details
The DUCK TAPE original -trade is a polycloth adhesive tape. It is used for repairs, seals, reinforces, protects, binds holds and identifies. It is available in Silver colour. Tape should be stored in its original packaging in a cool, dry area away from direct sunlight and should be used within 12 months of date of shipment. Surfaces to which tape is applied should be clean, dry and free of grease, oil or other contaminants.
Width 50 mm
Length 50 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Length 50 m
Sealing and insulating applications
Hole closure and repairing
Interior and exterior use
Packaging, holding and bundling
Specifications
| Colour | Silver |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.17mm |
| Finish | Gloss |
| Trade Name | Duck Tape |
| Model Number | 211115 |






Franziska –
Not too big, not too small, just right.
Leah –
This solved my problem completely! Super fast delivery, thank you. Easy to use, no mess at all. Very satisfied, better than expected.
michele88 –
Fast shipping, great service.
carter88 –
Great service and product.
Giacomo F. –
Very fast shipping. Met my expectations. Easy to assemble. Well made and durable.
lucie88 –
Super fast delivery, thank you.
chris_77 –
Top seller. Super value for the money. Works just as advertised.
arthur_75 –
Very practical and easy to use. Very functional. Everything’s great.
jakob_s –
Satisfied with the quality.
max_de –
Durable product. Good build quality and reliable. Well made and durable.
Giorgia N. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Nathalie Z. –
Very satisfied, better than I expected.
james_88 –
Perfect for what I needed.