Description
Product Details
Mildew Resistant Silicone Sealant
A one-part, acetoxy, silicone rubber sealant which has excellent adhesion to a variety of surfaces.Contains a food grade fungicide.,Ideal for sealing refrigeration units and areas where food contact is likely. (Meets US Food and Drugs Administration Regulation Number 21CFR177.2600)
Conforms to BS5889 Type B
Fast cure
High modulus-acetoxy cure type
Fast cure
High modulus-acetoxy cure type
Approvals
BS5889 Type B, FDA No. 21CFR177.2600
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Refrigeration Units |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Food Processing Safe | Yes |
| Chemical Type | Acetoxy |
| Physical Properties | High Modulus |
| Trade Name | 786 |
| Cure Time | 24 (2.5 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |






mara_sky –
Easy to use, without making a mess. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Paul D. –
Exactly as in the pictures. Perfectly as described.
Marlene Z. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Really noticed a difference after using it! I noticed the difference right away! Been using it for 2 weeks and already see results!
aurora_s –
Really noticed a difference after using it! Not too big, not too small, perfect. The quality pleasantly surprised me.
Mara O. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
vincenzo_s –
No reason to complain. Everything excellent.
mia_grace –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Great product, worth every cent. Very effective, I noticed a change in just a week. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Emilia O. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Excellent product, worth every cent. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
emil_x –
Perfect, nothing to say. Product as described.