Description
Product Details
Mildew Resistant Silicone Sealant
A one-part, acetoxy, silicone rubber sealant which has excellent adhesion to a variety of surfaces.Contains a food grade fungicide.,Ideal for sealing refrigeration units and areas where food contact is likely. (Meets US Food and Drugs Administration Regulation Number 21CFR177.2600)
Conforms to BS5889 Type B
Fast cure
High modulus-acetoxy cure type
Fast cure
High modulus-acetoxy cure type
Approvals
BS5889 Type B, US Food and Drugs Administration No. 21CFR177.2600
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | Transparent |
| Application | Refrigeration Units |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Food Processing Safe | Yes |
| Chemical Type | Acetoxy |
| Physical Properties | High Modulus |
| Trade Name | 786 |
| Cure Time | 24 (2.5 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |






Paul –
Excellent workmanship. Very functional. Everything in order.
sofia_roma –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Chloe –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Solved my problem completely! I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Christophe T. –
Great value for money.
Aurélie –
Not too big, not too small, just perfect.
Vincent –
Excellent workmanship.
stephane75 –
As expected, top-notch. Solid build quality.
Mason L. –
Everything in perfect condition.
lotta_ma –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Surprisingly good quality for the price.
ruby_girl –
Easy to use, without making a mess. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I noticed a difference after a short time!
lea_s –
Very satisfied, better than expected.
elijah_s –
Better than I thought; I’m satisfied. Fits perfectly. Perfectly as described.
joseph88 –
Exactly as in the pictures. Fast delivery, good workmanship.
Evan –
Very satisfied with the purchase.
Greta –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Looks even nicer in real life.