Description
Divinol Garant 2000 EP Plus is a multipurpose NLGI 2 bearing grease, based on lithium soap.
- Pack size: 25 kg bucket
- Also available in: 400 g cartridge, 5 kg bucket
Applications
- Plain and rolling bearings exposed to sliding friction, impacts or vibrations
- Tapered and spherical roller bearings
- Heavy-duty industrial systems and mechanical components
Approvals and Classifications
- KP2K-30 according to DIN 51825
- ISO-L-XCCHB2 according to ISO 6743-9
- DTFR 33B120
- MB-Approval 267.0
Properties
- High mechanical load capacity
- Excellent water resistance
- Service temperature range: -30 °C to +130 °C
Technical Data
| Physical Properties | |
|---|---|
| Color | brown, smooth |
| Thickener | lithium soap |
| NLGI grade | 2 (DIN 51818) |
| Operating temperature | -30 °C to +130 °C |
| Drop point | >180 °C (DIN ISO 22286) |
| Base oil viscosity (40 °C) | 220 mm²/s (ASTM D7042) |
| Mechanical Test Values | |
| Worked penetration (60 strokes) | 265-295 (0.1 mm) |
| ΔPW 60,000-60 | < 30 (0.1 mm) (DIN ISO 2137) |
| VKA welding load | 2600 N (DIN 51350-4) |
| Timken OK load | 40 lbs (ASTM D2509) |
| Flow pressure (-25 °C) | 700 hPa (DIN 51805-2) |
| Resistance & Corrosion Protection | |
| Water resistance (90 °C) | Grade 1 (DIN 51807-1) |
| Corrosion protection (EMCOR) | 0/0 (DIN 51802) |
Zeller+Gmelin GmbH & Co. KG, Schlossstrasse 20, 73054 Eislingen/Fils, GERMANY, +49 7161 802-0, [email protected], www.zeller-gmelin.de






Samuel –
Reliable and stable. Product arrived well packaged.
marlene88 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price.
Jonathan O. –
Everything OK, recommended.
Stefano Q. –
Everything went smoothly. No complaints so far. Great customer support. Durable product.
Beatrice C. –
Super fast delivery, thank you. Very effective; I noticed a change in just one week. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. The quality pleasantly surprised me.
stefan88 –
Everything in order.