Description
Product Details
COBAtape Floor Marking Tape
Clearly define areas and hazards with floor tape
Features and Benefits
A self-adhesive backed vinyl floor tape to quickly mark lines on floors.
An ideal solution to mark out areas within factories and industrial settings.
Available in a number of colours, with plain and hazard striped options available to increase visibility further.
An ideal solution to mark out areas within factories and industrial settings.
Available in a number of colours, with plain and hazard striped options available to increase visibility further.
Applications
Factories
Industrial settings
Industrial settings
Self-adhesive backed PVC floor tape
Designed to effectively mark lines on floors
Ideal for factory floors and industrial use
White version is popular for the leisure industry
Plain or hazard striped options
Designed to effectively mark lines on floors
Ideal for factory floors and industrial use
White version is popular for the leisure industry
Plain or hazard striped options
Specifications
| Tape Type | Hazard Tape |
|---|---|
| Colour | Green/White |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Tensile Strength | 22N/cm |
| Elongation at Break | 1.8 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






Roberto –
Everything perfect, would buy again.
sebastien_75 –
Very durable. Delivers what it promises. Perfect, nothing to say.
Ruby F. –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Better than anything I’ve tried so far.
Sarah –
Very effective; noticed a change after just one week.
theresa_x –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Really noticed a difference after using it!
Matthew N. –
Excellent material.
Franziska –
Better than anything I’ve tried before.
Patrizia –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Ethan Z. –
Excellent quality. Top product, top price. Received in perfect condition. Solid product, would buy again.
Nora X. –
Great product, worth every cent. Easy to use, without making a mess. Better than anything I’ve tried before.
matthieu_fr –
Impeccable service.
Baptiste U. –
Great service, thank you.