Description
Product Details
COBAtape Floor Marking Tape
Clearly define areas and hazards with floor tape
Features and Benefits
A self-adhesive backed vinyl floor tape to quickly mark lines on floors.
An ideal solution to mark out areas within factories and industrial settings.
Available in a number of colours, with plain and hazard striped options available to increase visibility further.
An ideal solution to mark out areas within factories and industrial settings.
Available in a number of colours, with plain and hazard striped options available to increase visibility further.
Applications
Factories
Industrial settings
Industrial settings
Self-adhesive backed PVC floor tape
Designed to effectively mark lines on floors
Ideal for factory floors and industrial use
White version is popular for the leisure industry
Plain or hazard striped options
Designed to effectively mark lines on floors
Ideal for factory floors and industrial use
White version is popular for the leisure industry
Plain or hazard striped options
Specifications
| Colour | Green |
|---|---|
| Tape Type | Hazard Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Tensile Strength | 22N/cm |
| Elongation at Break | 1.8 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






Damien –
Fast shipping, great service.
Emma Q. –
Looks even nicer in real life. Surprisingly good quality for the price.
Nathan –
Works flawlessly. Great service and product. Everything in perfect condition. Exactly what I was looking for.
Owen S. –
Everything OK.
Edoardo C. –
Well-made product. Quality is excellent.
raffaele88 –
Fits perfectly. Perfect from start to finish. Well made and durable.
Sarah –
Been using it for 2 weeks and already see results! Not too big, not too small, just perfect. Not too big, not too small, just right.