Description
Bostik Simson ISR 70-08 AP is specially designed for the rapid replacement of windscreens tt 23°C and 50% relative humidity
- High quality Silyl Modified Polymer (SMP) based direct Glazing Adhesive
- Especially developed for the rapid and efficient bonding of windscreens in the Auto Aftermarket as well as in OEM, Bus, Coach & Train building and other areas of the Transport market, especially where vehicles have to be released (or moved) shortly after installation
- Color: black
- Content: 600 ml pack
- Also available as: 600 ml cartridge
Highlights
- Bostik Simson ISR 70-08 AP combines the advantages of desired properties of structural sealants including polyurethanes
- Simson ISR 70- 08 AP is not reliant on the primed system to provide a cross-linking covalent bond (less chances of applicator error)
- Immediately after installation the product has a high Green Strength (a high internal strength), which results in a heavy paste with an extremely good slump resistance. Reaction starts with moisture and results in an irreversible vulcanized adhesive. The high green strength coupled to the high tack results in rapid bonding and makes the product very suitable for those applications where the vehicles have to be released (or moved) shortly after installation
- Bostik Simson ISR 70-08 AP adheres well without black glass primer on glass and no UV resistant primer is needed when the glass adhesive interface is adequately UV-protected by a ceramic coating
- Solvent-isocyanate- and PVC free
- Excellent UV resistance and ageing properties
- Excellent temperature resistance, permanent elastic within temperatures from -40°C till +120°C
- No odour
- Paintable
- Very low electrical conductivity
- Suitable for use with window aerials
- Prevents contact corrosion on aluminium substrates
- Non staining – less than 1% carbon black content
- Possible reduced or no clamping required
Technical specifications
| Colour | Black |
| Basic Material | Silyl Modified Polymer (SMP) |
| Specific Gravity | Approx. 1.5 |
| Curing Method | Moisture |
| Skin Forming Time | approx. 15 min (20°C/50% R.H.) |
| Open Time | <15 min. (20°C/50% R.H.) |
| Tensile Stress at Break | approx. 2.9 MPa (DIN 53504/ISO37) |
| Elongation at Break | approx. 250% (DIN 53504/ISO37) |
| Shear Stress | approx. 2.4 MPa (DIN 53283/ ASTM D1002) |
| Isocyanate Percentage | 0% |
| Temperature Resistance | -40°C to+120°C |
| Temperature Resistance | +180°C (max ½ hr.) |
| Curing Speed after 24 hrs | approx. 3 mm (20°C/50% R.H.) |
| Shore A Hardness | approx. 60 (DIN 53505) |
| Volume Change | <3% (DIN 52451) |
| Electrical Volume Resistivity | >1011 cm (DIN 53428) |
| Tensile Stress (100%) | Approx. 2.3 MPa (DIN 53504/ISO37) |
Bostik SA, 420 rue d’Estienne d’Orves, 92700 Colombes, FRANCE, +33 1 49 00 90 00, [email protected], www.bostik.com






Arthur G. –
Perfect match with the description. Great service, thank you. Product as expected.
pietro88 –
Great value for money. Very functional.
Maja –
It completely solved my problem! Perfect for my needs; I’m very satisfied. The quality surprised me in a good way.
Charlotte –
Very effective; noticed a change after just one week. Great product, worth every cent.
cecilia_s –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price.
ambre88 –
Pleasant to use at home. Excellent product, worth every cent.
Ryan X. –
Punctual service.
Anna B. –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Quentin X. –
Everything went smoothly. No complaints so far. Arrived on time and in excellent condition.
Francesco O. –
Exactly as described. Perfect match with the description. Exactly as in the pictures. Very happy with the purchase, works great.
Christophe H. –
Great value for money. Top quality, fast delivery. Exactly what I was looking for.
benoit75 –
Exactly what I needed. Top product, would definitely recommend.
emma_berlin –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; I noticed a change in just one week.