Description
Product Details
The Bostik Ultra K85 MV adhesive is low-odor, low-blooming, instant adhesive, specially designed to meet the demands of cutting-edge product designers and manufacturers looking for more durability and increased ease of dispensing. The formulation consistency has been designed for high bond strength, even in places that are subject to flexing. Born2BondTM Ultra K85 is made from up to 60% bio-based content and has an exceptional resistance to humidity and high temperatures.
High bonding strength
Low blooming
Less brittle than conventional instant adhesives
Low blooming
Less brittle than conventional instant adhesives
Specifications
| Glue Type | Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 20 g |
| Trade Name | Born2Bond Ultra K85 |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Maximum Operating Temperature | 100°C |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Cure Time | < 5 |
| Base Chemical | Heptyl Cyanoacrylate |
| Suitable for Glass | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Yann Y. –
Durable product.
ella.bloom –
Very satisfied, it’s even better than I expected. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Great product, worth every cent.
Gabriel L. –
Simple to install. Perfect, nothing to say. Arrived on time. Perfect and functional.
marine_fr –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. It completely solved my problem!
jana_ber –
Very effective; I noticed a change in just one week. Surprisingly good quality for the price.
alexandre_fr –
Fast shipping, perfect product. Good fit and quality.
ellie.love –
Better than anything I’ve tried before. The quality surprised me in a good way. Very effective; noticed a change after just one week.
Thomas –
Well-made product. Excellent quality and price.