Description
Product Details
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified Thread Locking & Sealing
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified range is specially designed to enhance the work environment and ease the EHS assessment of a new product without compromise on performance. Bostik Born2BondTM Threadlocking anaerobic adhesives provide single component, one-stop solutions for all threalocking requirements, including preventive maintenance. Eliminating the cost and incovenience of holding extensive inventory, these liquid adhesives fill and seal all voids to achieve a cohesive connecton of metal pars that remains fixed even when subjected to extreme vibrations, temperatures or chemical substances.
TA-WL Medium Strength is designed to lock and seal threaded fasteners which requiere easy disassembly with normal hand tools. Once cured the product prevents leakage and/or loosening of parts from vibration and shock.
Applications
Mechanical parts assembly
Machine engineering
Gear manufacturing
Engines and powertrains
Machine engineering
Gear manufacturing
Engines and powertrains
Features and Benefits
Not CLP Classified
Medium Strength
Medium Viscosity
Color : Blue
100% connection – no loosening
Evenly distribute force
Vibration resistant
Corrosion prevention
Single component
Suitable for active and passive metals
Medium Strength
Medium Viscosity
Color : Blue
100% connection – no loosening
Evenly distribute force
Vibration resistant
Corrosion prevention
Single component
Suitable for active and passive metals
Certifications
NSF S6
Specifications
| Trade Name | Born2Bond TA-WL MS |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | Medium |
| Cure Time | 20 min |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Blue |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | 180°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Viscosity Measurement | Liquid |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |






Oliver L. –
Received in perfect condition. Fast delivery and exactly as described.
thomas_88 –
Very practical. Everything in perfect condition. Very stable. Clear recommendation.
Jacob C. –
Good build quality and reliable.
Grace –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
Caroline E. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Pierre –
Great customer support. Delivered earlier than expected. Fast shipping and good quality. Solid build quality.
Carla V. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
florence88 –
Been using it for 2 weeks and already see results! I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Adrien V. –
100% recommended. Highly recommended. Arrived without any defect.