Description
Product Details
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified Gasketing Compound
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified range is specially designed to enhance the work environment and ease the EHS assessment of a new product without compromise on performance. Born2BondTM Gasketing anaerobic adhesives are a single-component, cost effective alternative to conventional pre-formed gaskets on metal flanges. Flexible, durable and resistant to wear and tear, they can be used during installation or for preventative maintenance. Achieving 100% surface-to-surface contact, the adhesives create a cohesive, durable connection that can withstand vibration, extreme temperatures and exposure to oils, solvents and water.
They also offer better stress distribution and, unlike traditional gaskets, do not require any bedding-in.
They also offer better stress distribution and, unlike traditional gaskets, do not require any bedding-in.
GA-WL Flexible gasket is an instant anaerobic gasketing material with high viscosity and medium strength. It is recommended for use on rigid iron, steel and aluminum flanges. Once cured the product prevents leakage and/or loosening of parts from vibration and shock.
Applications
Engines and powertrains
Pumps and compressors
Storage of liquids and gas
Gearboxes and transmissions
Pumps and compressors
Storage of liquids and gas
Gearboxes and transmissions
Features and Benefits
Not CLP Classified
Medium Strength
High Viscosity / Paste
Outstanding fatigue strength
Vibration resistant
Corrosion prevention
Prevents sagging and micro-movement
Higher power transmission
Single component
Suitable for active and passive metals”
Medium Strength
High Viscosity / Paste
Outstanding fatigue strength
Vibration resistant
Corrosion prevention
Prevents sagging and micro-movement
Higher power transmission
Single component
Suitable for active and passive metals”
Specifications
| Trade Name | Born2Bond GA-WL |
|---|---|
| Application | Gasketing |
| Material Compatibility | Metal |
| Cure Time | 40 min |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Red |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | 150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Viscosity Measurement | Paste |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |






Paul F. –
Very easy to set up. Good fit and quality.
charlotte_de –
Solved my problem completely! Very effective; I noticed a change in just one week.
Sofia T. –
It completely solved my problem!
Florian –
Everything in perfect condition.
florence88 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective, I noticed a change in just a week.
lea_sonne –
Easy to use, no mess at all. Not too big, not too small, just right.
emma_berlin –
Surprisingly good quality for the price.
claudia_it –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. No unpleasant smell, which I really appreciate. Not too big, not too small, just perfect. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Caroline –
Not too big, not too small, just perfect. Not too big, not too small, just right.
David N. –
Everything as expected.
matteo_it –
Works without any issues. Excellent quality and price.
jonathan_s –
Very functional. As expected, top-notch.