Description
Product Details
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified Gasketing Compound
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified range is specially designed to enhance the work environment and ease the EHS assessment of a new product without compromise on performance. Born2BondTM Gasketing anaerobic adhesives are a single-component, cost effective alternative to conventional pre-formed gaskets on metal flanges. Flexible, durable and resistant to wear and tear, they can be used during installation or for preventative maintenance. Achieving 100% surface-tosurface contact, the adhesives create a cohesive, durable connection that can withstand vibration, extreme temperatures and exposure to oils, solvents and water. They also offer better stress distribution and, unlike traditional gaskets, do not require any bedding-in.
GA-WL Instant Gasket is an instant anaerobic gasketing material with high viscosity and medium strength. It is recommended for use on rigid iron, steel and aluminum flanges. Once cured the product prevents leakage and/ or loosening of parts from vibration and shock.
Applications
Engines and powertrains
Pumps and compressors
Storage of liquids and gas
Gearboxes and transmissions
Pumps and compressors
Storage of liquids and gas
Gearboxes and transmissions
Features and Benefits
Not CLP Classified
Medium Strength
High Viscosity / Paste
Instant low pressure seal
Outstanding fatigue strength
Vibration resistant → Corrosion prevention
Prevents sagging and micro-movement
Higher power transmission
Single component
Suitable for active and passive metals
Medium Strength
High Viscosity / Paste
Instant low pressure seal
Outstanding fatigue strength
Vibration resistant → Corrosion prevention
Prevents sagging and micro-movement
Higher power transmission
Single component
Suitable for active and passive metals
Specifications
| Trade Name | Born2Bond GA-WL |
|---|---|
| Application | Gasketing |
| Material Compatibility | Metal |
| Cure Time | 45 min |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Orange |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | 150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | Paste |






salvatore88 –
Reliable and stable. Top product, would definitely recommend. Excellent workmanship. Arrived on time and in excellent condition.
Logan F. –
Satisfied with the quality. Feels durable and well built. Fast delivery, good workmanship.
Filippo –
Everything was smooth and fast. Perfectly packaged. Fast and reliable. Very easy to set up.
Isabella –
I noticed the difference right away! Perfect for my needs; I’m very satisfied. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Brooklyn M. –
Better than anything else I’ve tried before. Very satisfied, better than expected.
layla_moon –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
Johanna –
This solved my problem completely!
edoardo_it –
Good customer service. As expected, top-notch.
anton_ber –
Works flawlessly.
olivier_75 –
Really good value for money. Delivered earlier than expected. Very happy with the purchase, works great. Fast delivery and exactly as described.