Description
Product Details
The Bergquist Thermally Conductive, Fiberglass Reinforced Pressure Sensitive Adhesive Tape. The recommended shelf life is 6 months at a maximum continuous storage temperature of 35°C or 3-months at a maximum continuous storage temperature of 45°C, for maintenance of controlled adhesion to the liner.
High bond strength to a variety of surfaces
Double-sided, pressure sensitive adhesive tape
High performance, thermally conductive acrylic adhesive
Can be used as an alternate of heat-cure adhesive, screw mounting or clip mounting
Double-sided, pressure sensitive adhesive tape
High performance, thermally conductive acrylic adhesive
Can be used as an alternate of heat-cure adhesive, screw mounting or clip mounting
Specifications
| Backing Material | Acrylic |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 11in |
| Length | 12in |
| Thickness | 0.008in |
| Colour | White |
| Series | TBP 850 |
| Model Number | BERGQUIST BOND PLY TBP 850 |






theresa_x –
The quality pleasantly surprised me. Looks even nicer in real life. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
elias_ber –
Very robust product. Practical and useful.
daniele_it –
Well packaged and secure. Excellent product. Very practical and easy to use.
Lucie R. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
patrizia88 –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I noticed the difference right away!
Philipp –
No complaints so far.
mara_sky –
Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just right.