Description
Product Details
The Bergquist is a thermally conductive electrically insulating, double-sided pressure sensitive adhesive tape. The tape consists of a high performance thermally conductive acrylic adhesive coated on both sides of a PEN film. It is used in applications to replace mechanical fasteners or screws.
Designed to replace mechanical fasteners or screws
For applications that require electrical isolation
Double-sided, pressure sensitive adhesive tape
For applications that require electrical isolation
Double-sided, pressure sensitive adhesive tape
Specifications
| Backing Material | Acrylic |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 12in |
| Length | 11in |
| Thickness | 0.005in |
| Colour | White |
| Model Number | BERGQUIST BOND PLY TBP 400B |
| Series | TBP 400B |






Francesco K. –
Works without any issues.
olivier_75 –
Product as described. Great purchase. Very easy to use. Great value for money.
aria.belle –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Surprisingly good quality for the price.
Alessandro D. –
Everything perfect, thank you. No reason to complain.
Giuseppe –
Everything in perfect condition. Top quality, fast delivery. Very practical.
Sofia M. –
Very effective, I noticed a change in just a week. Feels nice to use at home.