Description
Product Details
Araldite® 2031-1 epoxy adhesive is a two-component, room temperature curing paste adhesive giving a resilient bond. It is thixotropic and non-sagging up to 10 mm thickness. It is particularly suitable for GRP, CFRP and SMC bonding.
Thixotropic – non slumping
Toughened adhesive, resilient bond
Suitable for metal and composite bonding
High weathering resistance
Contains spacers to ensure a minimum bond line thickness of 0.05 mm
Good adhesion onto polyamides
Toughened adhesive, resilient bond
Suitable for metal and composite bonding
High weathering resistance
Contains spacers to ensure a minimum bond line thickness of 0.05 mm
Good adhesion onto polyamides
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | Araldite 2031-1 |
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | Metal |
| Colour | Black |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 72 h |
| Shear Strength | >20 MPa |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Operating Temperature Range | +10 → +100 °C |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Specific Gravity | 1.3 |






paola89 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
jonathan_s –
Works just as advertised. Received in perfect condition.
elena_bella –
Really noticed a difference after using it! Easy to use, without making a mess.
Aria –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Madison –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Super fast delivery, thank you. Very fast delivery, thank you. No unpleasant smell, which I really appreciate.
marine_fr –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Really noticed a difference after using it! I noticed a difference after a short time! Very satisfied, better than I expected.
jonathan_s –
Simple to install. Perfect, nothing to say. Easy to assemble.