Description
Product Details
Araldite® 2013-1 is a two component, room temperature curing, paste adhesive of high strength and toughness. It is thixotropic with good environmental and chemical resistance. Although it is designed as a metal bonding adhesive it is also suitable for bonding other materials such as, ceramics, glass, rubbers, rigid plastics and most other materials in common use.
Non sagging paste
Multipurpose
Low shrinkage
Metal coloured paste
Suitable for vertical applications
Good environmental and chemical resistance
Bonds a wide variety of materials
Multipurpose
Low shrinkage
Metal coloured paste
Suitable for vertical applications
Good environmental and chemical resistance
Bonds a wide variety of materials
Specifications
| Trade Name | Araldite 2013-1 |
|---|---|
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Colour | Grey |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 30 h |
| Shear Strength | >17 MPa |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Operating Temperature Range | +10 → +100 °C |
| Specific Gravity | 1.2 |






Paula –
Super fast delivery, thank you. Excellent product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me.
Rachele –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
pascal75 –
As expected, top-notch. Very satisfied with the purchase.
Daniel –
Very fast shipping. Met my expectations. Everything went smoothly.
elias_ber –
100% recommended. Well-made product. Feels durable and well built.
Mason –
Fits perfectly.
Camilla –
Easy to use, without making a mess.
Samuel –
Works just as advertised. Solid build quality.
Romane W. –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Alice H. –
Looks even nicer in real life. The quality surprised me in a good way. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Julien –
Exactly as described. Excellent material. Exactly what I needed. Arrived on time.
Elias P. –
Delivery faster than expected. Fast shipping, perfect product.
Alessandro –
Perfect from start to finish. Very good build quality.