Description
Product Details
Advance Tapes PVC Hazard Warning Tape
The Advance Tapes hazards warning tape is a black/yellow colour, heavy-duty plasticised PVC film coated with a white, aggressive pressure-sensitive and rubber resin adhesive. This tape is 0.14mm thick, 38mm wide and 33m long. The black/yellow colours indicate radioactive substances, width and height, restrictions, moving equipment and obstructions.
Features and Benefits
Low stretch PVC that will not shrink back or lift once applied
High adhesion level, adheres well long term to rough surfaces
Good abrasion resistance, stands up well to foot and machinery traffic
Flexible and easy to apply round irregular surface
Breaking load is 26N/cm
Elongation at break 150%
Excellent conformability, particularly to uneven surfaces
Non-corrosive adhesive
Can be applied by hand or machine
Can be walked on immediately after application
High adhesion level, adheres well long term to rough surfaces
Good abrasion resistance, stands up well to foot and machinery traffic
Flexible and easy to apply round irregular surface
Breaking load is 26N/cm
Elongation at break 150%
Excellent conformability, particularly to uneven surfaces
Non-corrosive adhesive
Can be applied by hand or machine
Can be walked on immediately after application
Applications
Statutory health and safety regulations
Indoor and outdoor use
Indoor and outdoor use
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Black/Yellow |
| Backing Material | PVC |
| Width | 38mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Pre-printed | None |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Tensile Strength | 26N/cm |
| Elongation at Break | 150% |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Model Number | AT8 |






Lukas G. –
Well packaged and delivered quickly.
andreas_s –
Impeccable service. Exactly as described. No reason to complain.
pierre_fr –
Excellent-quality product.
noah_s –
Exactly what I needed. Great service and product. Fits perfectly. Very stable.
james_88 –
Fast shipping and good quality. Great customer support.
Amélie L. –
Really noticed a difference after using it! Not too big, not too small, just right. Solved my problem completely! Very satisfied, better than I expected.
camille88 –
Super fast delivery, thank you.
Michele C. –
Everything perfect and fast. Everything perfect, would buy again.
alexander88 –
Perfect, nothing to say. Easy to use and very practical. Great item.
michael_x –
Perfect in every detail. Very practical. Everything excellent.
giulia88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, better than expected.
leo_fr –
Good customer service. Quality is excellent. Very easy to set up.
andrea_roma –
Excellent-quality product. Product as expected. Very good experience. Exactly what I needed.
Fabian I. –
Very good experience.
chloe_rose –
Very effective; I noticed a change in just one week. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, better than expected.