Description
Product Details
Lane Marking Tapes
Line marking tapes specially for demarcation of gangways in factories ,warehouses ,hospitals, schools,sports halls and other public buildings.
Available in a selection of colours
Good abrasion resistance, stands up well to foot and machinery traffic
Can be walked on immediately after application
Apply to a clean dry surface to ensure full bond
For indoor use only
Good abrasion resistance, stands up well to foot and machinery traffic
Can be walked on immediately after application
Apply to a clean dry surface to ensure full bond
For indoor use only
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Lane Marking Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Tensile Strength | 26N/cm |
| Elongation at Break | 150% |
| Maximum Operating Temperature | +29°C |
| Minimum Operating Temperature | +16°C |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Model Number | AT8 |






Océane –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
amelie.s –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Amélie V. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Perfect for my needs, couldn’t be happier. This solved my problem completely! Been using it for 2 weeks and already see results!
Louise –
The quality surprised me in a good way. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Pascal D. –
Exactly as described. Everything excellent.