Description
Product Details
Advance Tapes Copper Tapes
The Advance Tapes copper tape is a 35μ, coated with conductive acrylic adhesive supplied on a removable silicon liner. This tape is 0.06mm thick, 10mm wide and 33m long.
EMI/RFI shielding tapes:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
EMI/RFI shielding tapes:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
Features and Benefits
Good high and low temperature resistance
Easy unwind
Can be easily soldered
Superior shielding effectiveness
Breaking load is 40N/cm
Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
Easy unwind
Can be easily soldered
Superior shielding effectiveness
Breaking load is 40N/cm
Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
Applications
Heating and ventilation
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Specifications
| Total Thickness | 0.06mm |
|---|---|
| Tape Type | Copper Tape |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 10mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Thermosetting Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Model Number | AT526 |






Gabriel B. –
Excellent packaging. Great value for money. Very practical and easy to use. Perfect from start to finish.
hugo_fr –
Works perfectly. Very fast shipping.
noemie75 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Super fast delivery, thank you. I noticed the difference right away!
Massimo O. –
Perfect from start to finish.
hannes_s –
Delivered earlier than expected.
Giovanni J. –
Works just as advertised.
helena_s –
I noticed a difference after a short time!
Lea D. –
Very effective; I noticed a change in just one week. Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Rosa –
The quality pleasantly surprised me. Been using it for 2 weeks and already see results! Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, perfect.