Description
Product Details
Advance Tapes Cloth Tape
The Advance Tapes blue extruded gloss cloth tape is polyethene coated fabric with a white pressure-sensitive, aggressive adhesive. This tape is 0.23mm thick, 50mm wide and 50m long. Also known as tank tape, this product provides leading-edge protection on aerofoils on motorsports vehicles as well.
Features and Benefits
Breaking load is 32N/cm
Elongation is 24%
Temperature ranges between -50°C and 80°C
Elongation is 24%
Temperature ranges between -50°C and 80°C
Easy unwind and very easy tear
Good abrasion resistance
Very high tack
Clean peel
Water-resistant finish
Writable surface
Conformable to awkward shapes
Non-corrosive adhesive
Applications
Sealing metal and plastic ducting
Masking off on metal and concrete surfaces
Blanking off unused apertures in automotive manufacturing
Masking off on metal and concrete surfaces
Blanking off unused apertures in automotive manufacturing
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Polycoated |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Adhesion Strength | 5.5 N/cm |
| Elongation at Break | 24% |
| Tensile Strength | 32N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT175 |






emma_paris –
Looks even nicer in real life. It completely solved my problem! Solved my problem completely!
aaron_99 –
Fast and courteous service. Very happy with the purchase, works great.
benoit75 –
Works flawlessly. Exactly as described. Fast and reliable.
maddalena_it –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
François –
Exactly what I was looking for. Very happy with the purchase, works great.
fiona_ber –
Better than anything I’ve tried so far. Better than anything else I’ve tried before. Looks even nicer in person. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Yann A. –
Works great. Everything as described. Great service and product.
Moritz –
Great purchase. Very practical. Arrived right away, excellent service. Great purchase, thank you.