Description
Product Details
Advance Tapes Polycloth Laminate Tape
The Advance Tapes AT170 silver gloss, polycloth laminate tape coated with an aggressive pressure-sensitive and rubber resin adhesive. This is 0.20mm thick, 50mm wide and 25m long. It is commonly known as gaffer tape.
Features and Benefits
Strong
Easy tear and unwind
Very high initial tack
Good abrasion resistance
Water resistant finish
Conformable to awkward shapes
Non-corrosive adhesive
Breaking load is 35N/cm
Elongation is 20%
Service temperature is from -50°C to +65°C
Easy tear and unwind
Very high initial tack
Good abrasion resistance
Water resistant finish
Conformable to awkward shapes
Non-corrosive adhesive
Breaking load is 35N/cm
Elongation is 20%
Service temperature is from -50°C to +65°C
Applications
Carton closure
Drum and keg sealing
Duct sealing
Jointing polythene sheets
Drum and keg sealing
Duct sealing
Jointing polythene sheets
Certifications
ISO 9001
Specifications
| Colour | Silver |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.20mm |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Adhesion Strength | 3.7 N/cm |
| Elongation at Break | 20% |
| Tensile Strength | 35N/cm |
| Finish | Gloss |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Trade Name | AT170 |
| Model Number | AT170 |






Theresa –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Very satisfied, it’s even better than I expected. Very effective, I noticed a change in just a week. Very effective; I noticed a change in just one week.
Sarah R. –
Better than anything I’ve tried so far.
Pietro –
Highly recommended. Excellent service. Robust and well-made.
stefan88 –
Great value for money.
Stella P. –
Very fast delivery, thank you. Looks even nicer in real life.
Antoine –
Perfect job, thanks. Clear recommendation.
Ella –
The quality surprised me in a good way. Very effective; I noticed a change in just one week.