Description
Product Details
AT160 – High Specifiction Polycoated Cloth Tape
AT160 is a polythene extruded matt cloth tape with a waterproof finish coated with an aggressive pressure sensitive adhesive.
Polycoated waterproof cloth tape
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Standards
Conforms to DEF STAN 81-25/4
Specifications
| Colour | Yellow |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT160 |






Aria –
Been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything else I’ve tried before. Very effective; noticed a change after just one week. Very effective, I noticed a change in just a week.
Raffaele L. –
Fast and reliable. Good quality at a fair price.
delphine_s –
Looks even nicer in real life. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
yann_fr –
Good quality at a fair price. Very easy to use.
Claire –
I noticed the difference right away! Better than anything else I’ve tried before. Surprisingly good quality for the price.
Klara J. –
Really noticed a difference after using it!
elijah_s –
Exactly what I was looking for.
Fabian U. –
Excellent service. Impeccable service. Recommended.
Francesca O. –
Great product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Really noticed a difference after using it!
tristan88 –
Perfect job, thanks. Everything’s great. Everything OK.
anthony99 –
Very satisfied with the purchase. Top product, would definitely recommend.