Description
Product Details
AT160 – High Specifiction Polycoated Cloth Tape
AT160 is a polythene extruded matt cloth tape with a waterproof finish coated with an aggressive pressure sensitive adhesive.
Polycoated waterproof cloth tape
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Standards
Conforms to DEF STAN 81-25/4
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT160 |






tim_88 –
Very stable. No complaints so far.
Nathan L. –
Fast and secure delivery. Good customer service. Recommended.
Clara –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
grace.lily –
Very fast delivery, thank you.
David –
Better quality than I expected. Everything perfect, thank you. No issues at all so far.
Giovanni F. –
Solid product, would buy again. Well packaged and delivered quickly. Exactly as described. Great service and product.
Grace –
Very effective; noticed a change after just one week. Very satisfied, it’s even better than I expected. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Surprisingly good quality for the price.
evelyn_sky –
The quality surprised me in a good way. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
ginevra_b –
Surprisingly good quality for the price. Very effective; I noticed a change in just one week. Very satisfied, better than I expected. Better than anything else I’ve tried before.
Angelo –
Delivers what it promises. Practical and functional. Satisfied with the quality.