Description
Product Details
AT160 – High Specifiction Polycoated Cloth Tape
AT160 is a polythene extruded matt cloth tape with a waterproof finish coated with an aggressive pressure sensitive adhesive.
Polycoated waterproof cloth tape
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Very good long term resistance to outdoor exposure
Very strong
Conformable to awkward shapes
Good abrasion and puncture resistance
Writable surface
Non-corrosive adhesive
Matt finish
Applications
Book binding
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Colour coding, sealing ammunition cases and emergency repair tape for armed forces
Splicing and joining during manufacturing processes
Protection of turbine blades during refurbishment
Joining heavy duty polyethylene sheeting and wall boards
Stone chip protection (AML)
Standards
Conforms to DEF STAN 81-25/4
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 85N/cm |
| Finish | Matt |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Model Number | AT160 |






marine_fr –
I noticed the difference right away! Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess.
maximilian88 –
Easy to assemble.
vincent_fr –
Impeccable quality. Very robust product. Received quickly.
victoria_rose –
Pleasant to use at home. Surprisingly good quality for the price. Very effective; noticed a change after just one week.
Paul Q. –
Fast and reliable.
david_de –
No complaints. Met my expectations. Perfectly as described. Excellent quality and price.
Carlo T. –
Perfect, nothing to say.
emily_rose –
Been using it for 2 weeks and already see results! Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
lucie88 –
Not too big, not too small, perfect. Better than anything else I’ve tried before.
nataliejoy –
Easy to use, no mess at all. Better than anything I’ve tried so far.
jules_fr –
100% recommended. Better quality than I expected.
alessia_roma –
Very satisfied, better than expected. I noticed the difference right away!
isabella_it –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
emily_rose –
The quality pleasantly surprised me. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very satisfied, it’s even better than I expected. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Moritz A. –
Really good value for money. Everything excellent. Excellent quality and price.